1150
1415429

Urnor med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Balusterformade, med lockknopp i form av fohund, dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap. Höjd 44 cm.

Bägge med lagningar vid mynningarna. Locken med nagg. Ett lock med lagning.