120
1420617

Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Förgylld brons. Rektangulär form. Dekor med motiv av blommor, akantuslöv och girlander. Avslutad med lejontassar. Urtavla i metall med romerska siffror. Höjd 19,5 cm. Nycklar medföljer. I läderetui med lila sammetsinredning.

Proveniens

Änkedrottning Josefina (1807-1876) skänkte enligt uppgift klockan som julklapp till friherre Claës August Falkenberg (1828-1894) kammarherre hos drottningen 1864-76. Därefter i arv.