133
1420624

Vaxstapel med elddon, Wedevågs Bruk, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Stål och trä. Pistolhandtag. Delvis skuren dekor. Överdel med dekor med festong och blommor i urna. Märkt WEDEVÅG.
Längd 30, bredd 9,5 cm.

Rönnow, Sixten: " Wedevåg bruks historia ", Stockholm 1944. Sid.110-114 jämför bild sid. 111

Modellen med kombinerad vaxstapelfot och elddon finns med i Wedevågs första priskuranter från 1724 och 1726 med titeln: "Waxstapelfot med lås att slå eld med" alternativt "Waxstapels Fot medpistollås". Auktionens exemplar kan med utgångspunkt av den nyklassiska dekorationen i form av en urna dateras till 1700-talets senare del och visar att modellen förblev i stort oförändrad om man jämför med exemplaret från 1720-talet i Wedevågs bruksmuseum.