147
1438971

Ferdinand Sehl dä, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1693. Barock.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Senare rikt driven och ciselerad dekor, sannolikt 1800-tal. Bataljscenen inspirerad av Johann Philip Lemkes målningar. Gjutna kulfötter, fotanfanger samt tumknopp med frukter och blad. Handtag med driven dekor av frukthänge med druvklasar. På locket graverade blommor samt ett infällt 8 marks mynt med konung Carl XI samt text: DOMINUS PROTECTOR MEVS 1692. Höjd 19,5 cm, längd 22 cm, bredd 18 cm. Vikt 1364 g.

Proveniens