162
1391050

Johan Grönwall, kaffekanna, silver, Vänersborg (verksam 1753-1784). Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Invändigt förgylld. Oval, päronformad, på låg fot. Liv och lock med driven dekor av svängda knäckar, ciselerade rocailler, blad och kartuscher. På locket blomma. Skulpterat handtag av svärtat trä. Höjd 19 cm, vikt 598 g.

Proveniens

Kapten P Schollin-Borgs samling

Svenskt Rokokosilver, Stockholm, Bukowskis 1940, nr 123.