194
1426769

Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1806. Sengustavianska.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Invändigt förgyllda. Ovala, släta, lock med pinjekotteknopp. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 130 1/2 och 129. Längd 31 cm, bredd 22 cm, höjd 17,5 cm. Vikt 1719 + 1737 g.