240
1433418

Vävd tapet, "Pastoral scen", gobelängteknik, ca 275,5-278,5 x 407 cm, Aubusson, Frankrike omkring 1700-talets mitt

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykromt landskap med ett par bland träd och blommor samt får, hund och fåglar vid sjö. I fonden kvarn och bro med man med oxe. Bård med akantusblad, voluter och stiliserade blommor. Ull och silke. Fodrad.

Ställvist lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, smärre bristningar och skador.

Tidskrift "Gods och Gårdar," våren 2018.