247
1032707

Matta, antik, Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 133 x 115 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med stiliserat arabeskmönster i gult. Bred mörkblå huvudbård med blomranka samt stora stiliserade molnband.

Slitage, smutsig, lagningar, iknytningar, smärre skador, kompletteringar och påmålningar.

Proveniens

Adolf Drougges samling (1867-1956)

O.Ydema, Carpets and their Datings in Netherlandish Painting 1540-1700, Zutphen, 1991, s.36.

"Lotto-mattor" har fått sitt namn från renässansmålaren Lorenzo Lotto, (ca 1480 – 1556). Lotto skildrade ett exempel i "Elemosina di sant Antonino", 1542, Venedig, även om de också förekommer i andra och tidigare verk som t.ex. som Sebastiano del Piombos "kardinal Bandinello Sauli", från 1516. Det indikerar att de tidigaste exemplen är åtminstone mycket tidigt 1500-tal. Mönstret fortsatte att vara populärt fram till slutet av 1700-talet. Molnbandets kantmönster i denna matta kan ses i målningar från så tidigt som år 1611. Majoriteten illustrerades under perioden 1660-70 (O.Ydema, Carpets and their Datings in Netherlandish Painting 1540-1700, Zutphen, 1991, s.36, diag.8.) Dessa indikerar att denna matta kan dateras till så tidigt som från första kvartalet av 1600-talet.