249
1412882

Matta, antik, Shirvan/Dagestan, Namazlyk, ca 138 x 114 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykromt spaljé- och blommönster, inskriptioner samt bönenisch. Röd huvudbård med stiliserad ranka. Daterad 1903.

Ställvis slitage, lagningar. En kortsida med skadat hörn.