252
1434523

Huvudmatta, antik, Tekke ca 287 x 215 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv)

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rödbrun botten med polykrom dekor av fyra rader stora göls med underornament. Bred rödbrun huvudbård med stiliserade blommor i güls samt varierande mönster. Kortsidorna med bred randig bård.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och skador, smärre fällningar. Sidorna med trampveck och skador.