Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
256
1441117

Matta, antik, silke, med metallbroschering, Istanbul, sk 'Koum Kapi', Osmanska riket, ca 181,5 x 127,5 cm

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Blekrosa botten med polykroma fåglar, palmetter och blommande träd. Bred benvit bård med fåglar samt blom- och palmettranka.

Obetydligt slitage, något smutsig. En långsida med revor, kortsidorna med skador.

Proveniens

Friherrliga ätten von Otter.