262
1398908

Matta, antik, Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med stort polykromt heratimönster. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvist något hårdare slitage, smutsig, lagningar. Långsidorna har skador.