264
1418926

Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 201 x 137 cm

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykromt landskap med stora blommande träd, fåglar och hjortar. Mörkblå huvudbård med blommande träd och djur.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, skadad kortsida.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.