268
1439144

Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 495 x 328 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med polykromt mille-fleurmönster, blomstermedaljong och blommande grenar. Bred mörkblå huvudbård med blommor, kartuscher och träd.

Ställvis något hårdare slitage, fläckar, smärre lagningar.