279
1437276

Matta, antik, silke Heris, ca 166,5-170 cm x 116-120 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottafärgad botten i form av en nisch, kolonner, ampel och benvita hörnornament med blommande grenverk och palmetter. Mörkblå huvudbård med blomranka.

Delvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar (några små fläckar är stela), lagningar, målade ytor. Sidorna har mindre trampveck, båda ändarna saknar några rader med knutar.