297
1438036

Matta, antik, silke Keshan sk Motashem / Feraghan, ca 187 x 129,5 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Violett botten med stor polykrom medaljong och benvita hörnornament. Bred huvudbård med blom- och palmettranka. Flerfärgad silkevarp.

Ställvis något slitage, lagningar. Kortsidorna med smärre skador.