300
1433417

Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 241 x 149,5 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor i cirklar. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka. Ljusblå sekundärbårder med växtranka. Silkevarp.

Smärre slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar och malskador. Långsidorna med trampveck.