Arne Jones E1299
306
1412884

Matta, antik, silke Keshan, möjligen Motachem, ca 208-213,5 x 129,5-132 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom vas, nisch, kolonner och tätt mönster av blommande stiliserade grenar. Bred vinröd huvudbård med palmett- och blommönster. Ljusblåa sekundärbårder med blommor.

Abrasher. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav en stor missfärgning, ställvis skör (cherook), lagningar, smärre skador. Delar av en kortsidas avslutningar är senare.