310
1374014

Matta, antik Heris, ca 367 x 316 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blom- och palmettslingor. Terrakottafärgad huvudbård med stora arabesk-, blom- och palmettrankor.

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage (varav några stela), fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar några knutrader.