312
1384279

Matta, semiantik, Täbris figural, ca 183 x 137 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykrom botten med sex olika kvinnor med vinglas. Motivet är hämtat från alstret Rubaiyat av Omar Khayyam (1048-1131). Bred ljusblå huvudbård med byggnader och blommande träd.

Smärre slitage, lagningar. Långsidorna med trampveck.

Omar Khayyam & FitzGerald, Edward, Rubáiyát of Omar Khayyam of Naishapur, 2. ed., Rodale Press, London, 1958, vers 6

Omar Khayyams dikter är vanliga motiv i persiska mattor, även om dessa inte alltid omnämns. Ett genomgående tema i alstret Rubaiyat är kärleken och vinet. Ett citat från Edward FitzGerald (översättning från 1958) lyder som följande:

"And David's Lips are lock't; but in divine High piping Pehlevi, with "Wine! Wine! Wine! Red Wine!" — the Nightingale cries to the Rose That yellow Cheek of her's to incarnadine",