329
1413746

Tallrikar, tre stycken, fajans. Rouen, tidigt 1700-tal

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
218 - 262 EUR
228 - 274 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i blått av s.k. "regencybrodyr" och i centrum ett alliansvapen med de grevliga ätterna Bielke och Pipers vapen under krona. Diameter 21 cm.

Skador, lagade.

Proveniens

Ur den berömda servisen beställd till bröllopet 1715 mellan greve, riksrådet Thure Gabriel Bielke (1684- 1763) och grevinnan Christina Piper.

Svenska Hem i Ord och Bild 1916: Ryttmästaren greve Thure Bielke, sid 61-62
Johan Cederlund: Thureholm under frihetstiden, Lund 1994, sid 160.

Servisen förvarades ursprungligen i porslinsköket på Sturefors, Östergötland, där större delen ännu är bevarad.
Ett 70-tal delar fördes på 1800-talet över till det berömda porslinsköket på Thureholm, Sörmland, vilket skingrades på 1900-talets början