339
1409469

Kanna med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-1766).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Päronformad med tre små fötter och handtag i form av bruna kvistar. Dekor av rosor i relief. Höjd 21,5 cm.

Lagad botten. Sprickor, ifyllda nagg.

Proveniens

Från Josef Sachs samling. Josef Ernst Sachs (1872-1949), svensk affärsman och grundare av varuhuset NK, vars verkställande direktör han var 1915–1937. Under första världskriget var han av regeringen, tillsammans med Eric Trolle, utsedd att sköta Sveriges kommersiella förhandlingar med centralmakterna. Jämte sin svåger Artur Thiel donerade han medel till det 1911 uppförda Sachsska barnsjukhuset i Stockholm.

See Catalogue over the Josef Sachs Collection of Works of Art and Art, page 47, lot no 255.