Arne Jones E1299
349
1435963

Figurin, porslin, allegori över Afrika, Royal Copenhagen, Danmark, sent 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter Meissenförlaga. Modellerad med kvinna bärandes en elefantmask på huvudet, orm i handen sittandes bredvid ett lejon. Naturalistiskt bemålad. Höjd 30 cm. Längd 25 cm.

Snabeln lagad. Andra sortering.

Proveniens

Fru Hilma Carlsons (1851-1934) samling, Göteborg- Inköpt på hennes sterbhusauktion i Göteborg, 18-20 mars 1935, katalog nr 388.
Därefter i arv.

Katalog över en del av fru Hilma Carlsons, född Weijdling, Vasagatan 9, Göteborg lösören. Antikviteter, Tavlor, Mattor, Prydnadssaker, Möbler m.m. Göteborg 1935. Avbildad pl 5.

Hilma Carlson (född Weijdling) var änka efter grosshandlaren och redaren August Carlsson (1834-1908) framstående profil i Göteborg och ledande i Särös utveckling.