368
1419634

Koppar med fat, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor efter litterärt verk över den danska floran. Märkta med modellnummer 3618. Koppens höjd 5,5 cm. Fatets diameter 12 cm.

Obet. slitage.

Historien om den första Flora Danica-servisen utspelar sig i en händelserik tid full av krig och allianser. Kriget mellan Sverige och Ryssland 1788-89 pågick och när Danmark, som var allierade med Ryssland, misslyckades med att stötta den ryska armén, vilket krävde kompensation värdig den ryska kejsarinnan. Den danska kungen beställer därmed år 1790 en servis så magnifik att den ska slå hela världen med häpnad och inte minst den ryska kejsarinnan Katarina II, som var en inbiten porslinssamlare.
Produktionen drar dessvärre ut på tiden och kejsarinnan dör innan servisen ser dagens ljus och omfattande Flora Danica servisen korsar aldrig den danska gränsen.
1 530 delar av servisen finns idag bevarad av den danska kungahuset, servisen användes första gången år 1803. Den har sedan dess beställts flertalet gånger och varit uppskattad framstående diplomatisk gåva. Vid prinsessan Alexandra av Danmarks och Edward VII av Wales bröllop 1862 hade bruden självfallet med sig just en imponerande Flora Danica-servis. Servisen har fortsatt att användas av kungahus och är mycket eftertraktad av samlare världen över. Produktionen pågår än idag men somliga delar är det en lång väntelista på.

Flora Danica skapas under Upplysningen, en tid då människor sökte rationell kunskap om naturen. Kung Frederik V av Danmark beställde ett referensverk över landets alla växter för att de skulle kunna studeras och undersökas systematiskt. 1752 anlitas Botanisten Georg Christian Oeder och nio år senare publiceras det första häftet i det som skulle komma att bli praktverket Flora Danica. Häftet bestod av 60 kopparstick som var så fantastiska att ryktet snabbt spreds internationellt. De kommande tio åren (1761-1771) publicerar Oeder totalt tio häften innehållande 60 kopparstick vardera. Arbetet tas upp av efterföljare och 122 år senare innehåller det enorma verket en imponerande samling om 3 240 motiv av blommor och växter fördelat på 51 häften med tre supplementhäften betitlade Flora Danica.