402
1445373

Collier silver och guld med gammalslipade diamanter, 1800-tal

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 640 - 8 540 EUR
7 600 - 9 770 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

bredd ca 4 - 8 mm, längd ca 38.5 cm, totalvikt 19.5 g. Etui medföljer.

Proveniens

Martin Aronowitsch (1880-1939), bland annat ägare av Bukowskis som han förvärvade 1929 och som förblev i familjens ägo i drygt 50 år.