442
1412244

En collier och ett par örhängen guld och emalj med caméer och pärlor, 1800-tal

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

bredd collier ca 23 - 40 mm, längd ca 39 cm, mått örhängen ca 25 X 60 mm, totalvikt 77 g. Anpassat etui medföljer. Säkerhetskedja 18K guld monterad i Stockholm av A Ambrosius 1867.

Proveniens

Enligt familjetradition ursprungligen en gåva från Eugène de Beauharnais (1781-1824), Napoleons adoptivson, till Prinsessan Maria Theresia von Thurn und Taxis (1794-1874). Gåva av henne till en sina hovdamer.
Därefter i arv inom familjen.