48
1442212

Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bemålade i grått. Skuren dekor med bladsnitt. Kragade och kannelerade ben. Sitthöjd 43, rygghöjd 84 cm.

Proveniens

Sturnegk Hanna
Enligt uppgift gåva till Marianne Sahlgren från Hanna Sturnegk.