504
1409305

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Stämningsljus över älven (Koppom)"

Signerad O. Hesselbom och daterad 1905. Motiv från Kölaälven. Duk 46 x 56 cm.

Dalslands Museum, Upperyd, "Otto Hesselbom 1848-1913", 2 oktober 1999 - 9 januari 2000, kat. nr 92.

Peter Lidman och Tommy Löfgren, "Ars longa, vita brevis. Konsten är lång, livet är kort. Otto Hesselbom. 1848-1913", 1999, avbildad s. 233 och upptagen i katalogen.