518
1441132

Johan Ericson

(Sverige, 1849-1925)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Johan Ericson
(Sverige, 1849-1925)

Utsikt från Marstrand mot Albrektsunds kanal

Signerad Joh. Ericson och daterad 1905. Duk lagd på pannå 68 x 91 cm.

Fartyget vid inloppet är kungajakten "Drott" som användes av kung Oscar II. Drott byggdes som min(torped)kryssaren Ran vid Bergsunds varv 1877 och var därmed Kungliga flottans första moderna kryssare.