520
1414231

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

"Brukspatron Mathias Juhlin" (1750-1814)

Signerad C.F v Breda och daterad pinx: 1799. Duk 77 x 64 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i överste Juhlin-Dannfelts samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner AB, auktion 482, 28 november, 1991, kat. nr 5.

Emil Hultmark, "Carl Fredrik von Breda", 1915, kat nr 96, sid 140.

Mathias Juhlin (1750—1814) blev omkring 1776 bokhållare vid Annefors järnbruk Västergötland och senare bruksinspektör där. 1781 köpte han Stora Stallerhult i Västergörland som han 1794 bytte bort mot järnbruken Stenfors och Örmo i Småland.