524
1438872

David von Krafft

(Tyskland/Sverige, 1655-1724)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
David von Krafft
(Tyskland/Sverige, 1655-1724)

"Prinsessan Hedvig Sofia av Sverige " (1681-1708)

Duk uppklistrad på pannå 142 x 119 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Bukowski Konsthandel, Stockholm, 1932.
Tidigare i jägmästare Nils Hultmarks samling på Torps Egendom, Västergötland.
Civiljägmästare Nils och Inga-Lill Hultmarks samling.

Agust Hahr, "David von Krafft och den Ehrenstrahlska skolan", 1900, sid 68, 75, se kat. nr 66; 67; 68; 69.

Hedvig Sofia av Sverige, född 26 juni 1681, död 12 december 1708, var svensk prinsessa, hertiginna och senare regent av Holstein-Gottorp, äldsta dotter till Karl XI av Sverige och Ulrika Eleonora d.ä., syster till Karl XII och Ulrika Eleonora d.y., kusin till August den starke och Fredrik IV av Danmark. Hon ingick 1698 äktenskap med sin kusin Fredrik IV av Holstein-Gottorp.