531
1436949

Carl Bögh

(Danmark, 1827-1893)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Bögh
(Danmark, 1827-1893)

Greve Skeel (Scheel) som barn på godset Gammel Estrup

Signerad Carl Bögh och daterad 1866. Duk 88 x 110 cm.

Proveniens

Beijer Auktioner, Stockholm, Klassiska höstauktionen, 4 - 6 nov 1987, kat. nr 15.

Gammel Estrup har en nästan 700 år lång historia. De första 600 åren ägdes slottet av släkten Brock/Scheel, en af Danmarks mäktigaste och förmögnaste familjer. Sedan 1930 har Gammel Estrup varit ett museum.