551
1444152

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Halmstack på åkern"

Signerad N. Kreuger och daterad Grèz 1885. Pannå 31 x 40 cm.

Proveniens

Konstnärerna Leon och Greta Welamson.

Blanchs konstsalong, Stockholm, "Från Seinens strand", 1885, kat. nr 53.
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885", 1945, kat. nr 267.

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, Stockholm 1945, omnämnd i verkförteckningen, s. 345;
Kjell Boström, "Nils Kreuger", Stockholm 1948, omnämnd s. 57, upptagen och beskriven i katalogdelen, kat. nr 89, s. 228 samt omnämnd i katalogutdraget, s. 230.

Året för denna målnings tillkomst blev ett märkesår för Nils Kreuger och hans kamrater inom opponentrörelsen. På två gemensamma utställningar i Blanchs konstsalong i Stockholm - "Från Seinens strand" i april och Opponenternas utställning i oktober - visade de den svenska publiken vad de lärt sig och åstadkommit i Frankrike under 1880-talets första år, bland annat under sina vistelser i den svenska konstnärskolonin i Grez-sur-Loing utanför Paris. Dessa två utställningar brukar räknas som friluftsmåleriets definitiva genombrott i Sverige.

Med största sannolikhet ingick "Halmstack på åkern" bland Nils Kreugers sex bidrag till "Från Seinens strand" våren 1885. Utställningskatalogen omnämner ”4 Skizzer (franska motiv)”. Vid den tiden var det vanligt att flera mindre målningar monterades tillsammans i en gemensam ram. Ett av Kreugers mest kända exempel är "Vår i Halland" från 1894 som idag tillhör Nationalmuseum. Ännu 1945, vid Nationalmuseums minnesutställning Opponenterna av 1885, var även Halmstack på åkern inramad på detta sätt, tillsammans med "Hölasset vid muren" (1884), "Stenbrottet" (odaterad) och "Labor" (1884). Senare separerades målningarna och ramades in var för sig.

Halmstackar, åkrar och ensliga landsvägar är återkommande motiv i Nils Kreugers produktion från den aktuella tiden, liksom människor och arbetshästar som strävar ute på fälten eller på stadsgatorna i Paris. Nils Kreuger tycks ha haft en förkärlek för det kärva och enkla i människans tillvaro. Senare skulle han i allt större utsträckning intressera sig för kreatur av olika slag, framför allt hästar. Men i denna fridfulla bild är det naturen som dominerar.