597
1434131

Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

Kor i landskap

Signerad C. Trägårdh och daterad 1889. Duk 65 x 93 cm.

Proveniens

Samling Mats Carlsson.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.