608
1436604

Hieronymus Janssens

(Flandern, 1624-1693)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Hieronymus Janssens
(Flandern, 1624-1693)

"Spänna kyrka"

Signerad H. Janssens fecit. Uppfodrad duk 58 x 83 cm.

Proveniens

Tidigare i David af Sandeberg (1726-1788) samling.
I arv till John David af Sandeberg (1759-1795).
I arv till Carl David af Sandeberg (1792-1844).
I arv till John David af Sandeberg (1816-1895).
I arv till Ernst Nils David af Sandeberg (1871-1957).
Därefter förvärvad av Claes-Bertil Follin på Sickelsjö, Västmanland.
Därefter i arv.

"Spänna kyrka” är en lek som går ut på att en person blir fasthållen och får smisk, och sedan ska hen gissa vem som smiskat. Spänna kyrka verkar man ha lekt i alla tider både här och där och vid olika högtider och fester – till exempel vid jul.