630
1444369

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Landskapsvy från Örberga, Östergötland.

Signerad Eugen. Duk uppfäst på pannå 19 x 25 cm.

Proveniens

Gåva till arkitekten Carl Westman (1866-1936) därefter i arv inom familjen.

Efter många somrar på Tyresö upplevde prins Eugen under 1910-talet att hans måleri behövde ett miljöombyte. Han hittade ny inspiration till sitt måleri i slättlandskapet vid Vätterns strand. År 1913 hyrde han prästgården i den lilla byn Örberga utanför Vadstena i Östergötland. Senare lät han bygga den egenhändigt ritade villan Örgården. ”Jag skulle önska er att ha en så lyckad vistelseort som jag funnit här på denna härliga kulle, där alla världens rågskylar stämt möte för att i långa gyllene rader promenera ned till det blåa vattnet. Här ser man himmelen så stor som den är och allt ljus som strömmar ner över jorden.” skrev Eugen i ett brev.