649
1444445

Pipa

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Pipa

Sannolikt schweiziskt handarbete, tidig jugend, 1800-talets slut. Lövträ med skuren dekor av ekollon och eklöv. Munstycke i ben. Har tillhört August Strindberg. Längd 19 cm.

Proveniens

Författaren August Strindberg (1849.1912)
Kompositören Carl Axel Strindberg (1845-1927), bror till August Strindberg.
Författaren Axel Strindberg (1910-2000).
Därefter i arv inom familjen.