667
1440504

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 300 - 106 000 EUR
92 100 - 110 000 USD
Klubbat pris
880 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

"Steglitsor"

Signerad B.L och daterad -89. Duk 87 x 28 cm.

Proveniens

Åmells Konsthandel, Stockholm, 1997
Privat samling

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Bruno Liljefors", 20 september 1996 - 6 januari 1997, kat. nr 26.
Göteborgs Konstmuseum, "Bruno Liljefors", 25 januari - 25 maj 1997.
"Anders Zorn, Bruno Liljefors, Carl Larsson" katalog nr 43, Åmells Konsthandel, 20 november - 19 december 1997, kat. nr 3.

Allan Ellenius, "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996, upptagen i katalog på sid 226.

”Steglitsor” från 1889 är ett utmärkt exempel på hur Bruno Liljefors influerades av det japanska måleriet under 1800-talets sista årtionden. År 1954 öppnade Japan upp sina gränser för omvärlden och detta ledde till att japanska föremål som träsnitt och keramik började spridas till västvärlden. Det brinnande intresse för Japan och dess konst kallas idag för japonism. Under 1880-talet hittade sig de japanska influenserna sig i den svenska konsten. De svenska konstnärerna första möte med den japanska konsten och konsthantverket var i Paris och många tog starkt intryck. Konstnärerna i kolonin i Grez-sur-Loing började utforska nya sätt att komponera bilder. Carl Larsson skrev 1919 ”såsom artist är Japan mitt fosterland”.

I denna japonistiska anda målar Bruno Liljefors ”Steglitsorna”. Just att beskära bilden till en långsmal yta samt att placera motivet i nära förgrund med landskapet eller himlen i tydligt avskild bakgrund, som Liljefors gör, var ett vanligt stilistiskt grepp som växte fram ur denna strömning. Även konstnärens sätt att måla himlen på ett dekorativt och närmast ytmässigt sätt kan kopplas till den.

Konstnär