674
1444374

Lotten Rönquist

(Sverige, 1864-1912)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 300 - 2 770 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lotten Rönquist
(Sverige, 1864-1912)

Vårlandskap med metande gossar

Signerad L. Rönquist och daterad -93. Duk 37 x 75 cm.

Den här bilden av Lotten Rönquist från 1893 är på många vis rätt typisk för hennes måleri. Hon ägnade sig flitigt åt landskapsmåleri men tyckte också ofta om att inkludera barn i sin bilder.
Här är det två metande pojkar vi möter en tidig vårdag. Lite längre bort i bilden sitter en konstnärinna och målar under ett solparasoll. Troligen är det en kollega och det skulle kunna vara Hilma af Klint som hon under de här åren delade ateljé med.
Lotten (Charlotta Sofia) Rönquist var utbildad vid Konstakademin i Stockholm 1884-90 och fortsatte sedan sina studier i Frankrike. 1892 vistades hon i den svenska konstnärskolonin i Grèz-sur-Loing. Efter tiden i Frankrike reste Rönnquist till Italien där hon stannade i fem år.
Under sina sista femton levnadsår utförde hon flera monumentalmålningar och offentliga utsmyckningar för hotell, slott och kyrkor. På Grand Hôtel i Stockholm finns ett antal stora målningar bevarade i den så kallade Vinterträdgården.
Lotten Rönquist finns representerad vid Nationalmuseum, med flera andra svenska museer.