698
1434349

Pierre Bonnard

(Frankrike, 1867-1947)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pierre Bonnard
(Frankrike, 1867-1947)

Baigneuse Assise Devant Un Rocher, Son Bras Droit Repliéderrière Sa Tête

Signerad PB och numrerad 20/24. Mörkpatinerad brons. Höjd 15 cm.

Proveniens

Falk Simons samling.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Falk Simon (1874-1957) var en svensk bankir, mecenat och betydande samlare av antikviteter och konst. Han donerade stora delar av sin berömda silversamling till Röhsska museet i Göteborg 1934.

Bonnard, München, Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung, 1994, Jfr kat nr. 144.
Pierre Bonnard 1867–1947, Lausanne, Fondation de l'Hermitage, 7.6.–6.10.1991, Jfr kat nr. 100.

Konstnär

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.