70
1438114

Taburetter, ett par av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), signerade, Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Grå och svartmålade samt bronserade. Skuren dekor av bandfläta. Överkragade och kannelerade ben. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill samt signerade IMS. Sitthöjd 45 cm.

Proveniens

Bengt Johanssons samling