724
1443777

August Jernberg

(Sverige, 1826-1896)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
August Jernberg
(Sverige, 1826-1896)

Interiör med piprökande man

Signerad A Jernberg. Sannolikt utförd i Westfalen på 1860-talet. Duk 60 x 50 cm

Konstnär

Efter studier i Stockholm och Paris slog han sig ner i Düsseldorf men företog flera resor till Frankrike, Holland och Sverige. Han skildrade realistiskt människorna och folklivet på de platser, där han vistades. Till skillnad från de andra düsseldorfarna var Jernberg också en skicklig landskapsmålare och hans stilleben kännetecknas av en ljus och klar kolorit.
Representerad på stora museer i Sverige.