731
1438353

Anders Gustaf von Düben

(Sverige, 1785-1846)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anders Gustaf von Düben
(Sverige, 1785-1846)

Vattenfallen i Bergpark Wilhelmshöhe, Tyskland, ett par.

Signerade G. Düben och daterade 1833. I. vardera 34 x 26 cm. Samtida svärtade ramar.

Under en vistelse i berlin 1832 lär von Düben ha uppdragit åt Johan Fredrik Ernst von Vegesack att uppsöka prinsen av Vasa. De brev som uppsnappats föranledde åtal för högmålsbrott mot von Düben och von Vegesack.
De dömdes till landsflykt. Genom den år 1834 utfärdade amnestin för politiska förbrytare fick von Düben rätt att återvända till Sverige. Von Düben och von Vegesack var de sista svesnkarna att dömas till landsflykt.
Goucherna utfördes 1833 då von Düben befann sig i landsflykt.