Kan inte nå servern
751
1371411

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
266 000 - 311 000 EUR
281 000 - 327 000 USD
Klubbat pris
2 500 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Aftonrodnad"

Signerad C. Larsson och daterad 1887. Akvarell och gouache 56 x 77,5 cm.

Proveniens

Inköpt av Göteborgs Konstförening på Konstnärsförbundets utställning i Göteborg 1887 för 700 kronor.
Skeppsredare Anders Smiths samlingar (omkring 1945).
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 552, "Internationella Vårauktionen", 26 - 29 maj 2009, kat. nr 85.

Utställningar

Konstnärsförbundet, Göteborg, 1 september - 31 oktober 1887, kat. nr 80.
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885 - Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 mars - 16 maj 1945, kat. nr 312.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson 100 år - Minnesutställning", 1953, kat. nr 95 (under titeln "Aftonrodnad på flickans kind").
Fondation de l'Hermitage, Lausanne, Schweiz, "Impressions du Nord: la peinture scandinave 1800-1915", 27 januari - 22 maj 2005 (under titeln "Paysage avec figures").

Litteratur

Sixten Strömbom, "Konstnärsförbundets historia vol. I", 1945, omnämnd sid. 264.
"Carl Larsson -Skildrad av honom själv i text och bilder -En krönika sammanställd av Harriet och Sven Alfons", 1952, avbildad halvsida sid 123.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, omnämnd sid 100 samt upptagen i katalogdelen, under år 1887, kat. nr 301.

Övrig information

"På sommaren voro vi, jämte svägerskan Stina och levde ett friskt friluftsliv ute vid Äppelviken (utanför Varberg), där vi hyrde en stuga, med en liten av stengärdsel mot vindarna skyddad trädgård, av en stenhuggareänka. Vi badade tillsammans, och lekte som barn. Suzanne hoppade på de evinnerliga stenarna som en get. Lille Ulf låg helst vid sin mors bröst."
Carl Larsson beskriver här den idylliska tillvaro han erfor i Äppelviken i Varbergstrakten under sommarmånaderna i det sena 1880-talet. Det är här som han 1887 ska ha målat ”Aftonrodnad”, en målning vars stillsamma trädgårdsscen tycks spegla konstnärens goda sinnesnärvaro i bygden. I målningen avbildar han frun Karins syster Stina som står i den lummiga trädgården och tittar mot konstnären med sina rosiga kinder. Till en början ser man endast två personer i målningen men tittar man noga så ser man en tredje gestalts fot sticka ut till höger i bild.
Utanför Äppelviken var livet för konstnären dock långt från harmoniskt. 1887 verkade Carl Larsson som lärare vid Valands konstskola i Göteborg och bland eleverna fanns Albert Engström och Carl Wilhelmson. Eleverna var sedvanligt fattiga och Larsson hjälpte till så gott han kunde, en generositet som var nog så imponerande med tanke på Larssons egna finansiella situation. Konstnären själv mindes det hela i sina memoarer "Jag": "Knapert hade jag det också: det var inte den glans över livet, jag trott mig vara så nära. Mina nya och rika bekantskaper i Göteborg bjödo på kalaser, de överdådigaste, men några köp eller beställningar var det snålt med?".
Det var med andra ord inget enkelt liv familjen Larsson levde vid denna tid, men samtidigt var det inte helt befriat från glädjeämnen. De relativt nygifta makarna Larsson hade vid denna tid börjat bilda familj på allvar och kunde dagligen glädjas åt sina första barn. I Äppelviken fick de umgås i lugn och ro och i ”Aftonrodnad” får man en bra inblick i den sinnesro som Carl Larsson hade där.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer