762
1444586

Gustave Madelain

(Frankrike, 1867-1944)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Gustave Madelain
(Frankrike, 1867-1944)

"Paris 14 juli"

Signerad G. Madelain och daterad Julliet 1919. Duk 48 x 59 cm.

Proveniens

Bukowskis Konsthandel, Stockholm, auktion 339, "Vårauktionen", 14 - 16 april 1948, kat. nr 160.
Bo Wildenstam Ateljé Alfred Nilsson, etikett daterad 11/2 1963.