78
1441317

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), signerad, Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Träskuren dekor med motiv av räfflad sköld krönt med rosor och girlander. Ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger och sköldar. Fasettslipade glas. Signerad IÅ samt Stockholms hallstämpel 1783(?). Höjd 160, bredd 65 cm.