780
1438870

Jacopo Robusti Tintoretto, hans art

(Italien, 1518-1594)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Italien, 1518-1594)

Jacopo Robusti Tintoretto, hans art, olja på duk/pannå.

Sankt Sebastians martyrium. Duk uppklistrad på pannå 38 x 27 cm. Fransk 1700-talsram i snidad ek.

Uppklistrad duk, retuscher, krackelerad.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk 1990.