786
1446149

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

"Konvalescenten"

Signerad HS i trycket, märkt E.A. Handkolorerad litografi med pastell och akvarell. Bladmått 47 x 62 cm. Plåtyta 36,5 x 52,5 cm. Enligt Ahtela ett av 8 kända handkolorerade exemplar.

Proveniens

Professor Johan Gottfrid Boon, née Petterson (Slöinge socken Halland 1886-1981 Stockholm);
därefter i arv inom familjen till 2022.

H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, nr 829.

"Konvalescenten", målad i St Ives 1888, är en av Helena Schjerfbecks mest kända målningar. Samma år ställdes den ut på Salongen i Paris med titeln "Première verdure", den första grönskan, där den inköptes av Finska Konstföreningen och sedermera kom att bli en del av Ateneums samlingar. Schjerfbeck återkom nio gånger till samma motiv, som allt mer förenklades och till slut enbart bestod av det väsentligaste: barnets ansikte och handen som håller i kvisten. Sjuka barn var ett vanligt motiv i den tidens konst, till exempel Jenny Nyströms, ”Konvalescenten", 1884, förvärvad av Nationalmuseum från Bukowskis 2015, Edvard Munchs, "Det sjuka barnet", 1885, vilken finns i flera versioner bl.a på Göteborgs Konstmuseum och Thielska Galleriet i Stockholm, Carl Larssons ”Konvalescens”, 1899, Nationalmuseum samt Eva Bonniers "Reflex i blått”, 1887, Nationalmuseum, men till skillnad mot dessa, vilka avbildar en döende flicka som förtröstansfullt lämnar sitt öde i guds händer, talar Schjerfbecks verk lika mycket om hur livskraften återvänder, symboliserat i det aktuella verket av den skira grönska på ett av bladen på kvisten flickan håller framför sig.

Konstnär