788
1430457

Edvard Munch

(Norge, 1863-1944)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Edvard Munch
(Norge, 1863-1944)

"Kalkun, hons og påfugler"

Litografi, 1910/1913. Signerad med blyerts. Bladstorlek 41,5 x 54,7 cm.

Proveniens

Theodor ”Teto” Ahrenberg Collection.

Gustav Scheifler, "Edvard Munch, Das graphische Werk 1906-1926", kat. nr 342.
Woll 455.

Registreringsbevis från Munch-Museet medföljer, signerat Gerd Woll och Ingebjorg Gunnarson, 1987.