821
1411392

Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 610 - 4 520 EUR
3 830 - 4 790 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Undersidan med hallmärke. Dekor i underglasyrblått av fåglar i fruktträd, insidan med kanin. Diameter 28,5 cm.

Kantnötning. Slitage.

Proveniens

Bukowskis. 597:391. The Wikström Family Collection of Norra Blasieholmshamnen and Listonhill. Thence by descent.

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.